Physical Literacy of Life (Живот с физическа грамотност) е проект, иницииран от Международната асоциация за спорт и култура (ISCA-International Sport and Culture Association), който цели да създаде физическа грамотност, да бъде ключов компонент по време на обучението чрез физическо възпитание, активност и спорт живота на европейските граждани.
Партньорите по проекта са от различни сектори – образователни и изследователски центрове, (Факултет по човешка кинетика (FMH), Лисабонски университет, Португалия / Университет на Страсбург, Франция / Университет Macquarie, Австралия / Steno Health Promotion Research (SHPR), Дания), национални спортни асоциации (Unio Barcelonina d’Associacions Esportives (UBAE), Испания / Спортен съюз на Словения (SUS), Словения / БГ Бъди Активен, България / DGI, Дания) и международни спортни организации (Международна асоциация за спорт и култура, Дания / Европейска асоциация по физическо възпитание (EUPEA), Швейцария / Международна асоциация за физическа грамотност (IPLA), Великобритания).
В първия етап на проекта, участниците правят основен анализ и дефинират на какво се базира дефиницията Physical Literacy (физическа грамотност), базирайки се на последните глобални проучвания, доказателства и практики. Сдружение БГ Бъди Активен ще представи в рамките на проекта положителни и работещи практики, свързани с насърчаването на физическата активност. Следващата стъпка е провеждането на анкети сред учителите по физическо възпитание, треньорите и широката общественост за това как те самите разбират концепцията за физическа грамотност. Като представител на България, БГ Бъди активен ще сподели своя опит и ще проведе и проучването на концепцията в България.
Проектът ще завърши с представяне на резултатите от различните страни, участници в проекта: България, Испания, Дания, Словения и Португалия. В началото на февруари 2020г., партньорски консорциум осъществи своята първа обща среща, която се проведе в Копенхаген. В нея се включи и представител на България в лицето на Владимир Федоров от нашето сдружение. Срещата даде старт на проекта и позволи да бъдат обсъдени по-подробно особеностите на изпълнението му. Планирани бяха бъдещите дейности, за следващите две години.