Статистиките показват, че само 5% от децата и младежите в България следват препоръките за физическа активност в страната. Сега е по-важно от всякога родителите да обмислят активен начин за придвижване до и на връщане от училище за децата си.
Активният начин на придвижване – ходене, каране на колело, ролери и скейтборд до училище – отдавна е важен източник на физическа активност за децата и младежите. Колкото повече порастват, толкова по-малко време ходят пеша. В действителност, при младежите на възраст между 15 и 17 години, времето на ден, прекарано в ходене, е спаднало от 17 на 11 минути в периода 1992-2010 година. Точно така, само 11 минути на ден!
Когато ние бяхме младежи, 58% от нас ходеха пеша до училище, а сега само 28% от нашите деца го правят. Нещо повече, шокиращите 62% от българските деца на възраст между 5 и 17 години използват единствено неактивни начини на придвижване до и на връщане от училище. Длъжни сме да подкрепим ентусиазма на децата си за активен начин на придвижване – проучване сочи, че ако имат възможност, повечето от тях биха предпочели да ходят пеша или да карат колело до училище, вместо да си хванат автобус или родителите им да ги закарат.
Макар не всички деца да са достатъчно близо до училище, за да могат да ходят пеша или да карат колело до там, повечето от тях, които живеят в градска среда го правят. Изборът на активен начин на придвижване ще им осигури нужната дневна доза физическа активност и, както сочи проучването, също може да подобри здравословното им състояние, да подобри академичните им постижения, да им предостави повече социални възможности, да намали стреса и да намали риска от заболявания. Нека не забравяме, че при по-големите деца придвижването сами до и от училище развива независимостта и самостоятелността.
Ако младежите ходеха пеш всеки път, когато разстоянието до целта им е по-малко от един километър, вместо да се возят, щяха да им се събират по около 15-20 минути ходене на всяко излизане – съществен принос към минималния 1 час физическа активност на ден, от които се нуждаят от здравословна гледна точка. Насърчете членовете на семейството ви да се замислят за този 1 час и да прекарват поне толкова на ден във физическа дейност или активна игра.
Съвети за активен начин на придвижване: